Magiczna kartka bożonarodzeniowa
W dniu 9 grudnia został rozstrzygnięty konkurs plastyczny dla kl. IV-VIII, którego głównym celem było podtrzymywanie tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia poprzez zaangażowanie uczniów w wykonanie elementów dekoracyjnych związanych z tematyką świąteczną oraz wzbogacanie wiedzy o tradycjach, obrzędach oraz zwyczajach bożonarodzeniowych. Organizatorem konkursu był Samorząd Uczniowski we współpracy z nauczycielem plastyki i techniki kl. IV-VIII . Zadaniem uczestników było wykonanie przestrzennej kartki świątecznej dowolną techniką plastyczną. Komisja dokonała następującej oceny:
I miejsce – Alicja Mróz kl. IV i Katarzyna Wielgus kl. VIII
II miejsce – Konrad Wojtan kl. VII, Gabriela Porada kl. VII oraz Sylwia Jamroży kl. IV
III miejsce – Julia Mróz kl. VI i Natalia Wielgus kl. IV
Wyróżnienia: Aneta Zapora kl. VII, Zuzanna Wielgus kl. IV,
Konrad Krawczyk kl. VII, Michał Porada kl. VI
kartka świąteczna
Mikołaj w przedszkolu
W dniu 7 grudnia do naszych przedszkolaków zawitał Św. Mikołaj, na którego wszystkie dzieci czekały z wielką niecierpliwością. Św. Mikołaj obdarował wszystkie dzieci prezentami i ciepłym serdecznym uśmiechem. Dzieci powitały go piosenką „Dziadzio Mikołaj” i zaprosiły, aby odwiedził ich w przyszłym roku. Na pożegnanie wszyscy razem zrobili pamiątkowe zdjęcie.
Portret Św. Mikołaja
Na przełomie listopada i grudnia odbył się konkurs plastyczny dla uczniów kl. I-III. Organizatorem konkursu był Samorząd Uczniowski. Uczniowie mieli do wykonania portret Św. Mikołaja, dowolna techniką plastyczną. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
I miejsce – Bartłomiej Flis kl. III
II miejsce – Paulina Jamroży kl. II i Piotr Sowa kl. I
III miejsce – Magdalena Basaj kl. III i Rafał Jamroży kl. II
Św. Mikołaj
Światowy Dzień Pluszowego Misia
Dzień pluszowego Misia w naszym przedszkolu to już tradycja. Dzieci poznały historię tego święta, bawiły się przy piosenkach „Stary Niedźwiedź”, „Jada, jadą misie”, „Niedźwiadek”, wykonywały prace techniczne, . Słuchały również fragmentu książki „Kubuś Puchatek”. Malowały misie farbami, kredkami, rozwiązywały zagadki. Nie zabrakło również wesołych zabaw ruchowych i tańców. Na zakończenie dzieci ustawiły się do pamiątkowego zdjęcia. Zorganizowano również konkurs „Mój Przyjaciel Miś”. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
I miejsce – Adam Mróz
II miejsce – Karolina Kinik i Kacper Kinik
III miejsce – Julia Wojtan i Aleksandra Czajka
Wyróżnienie: Sebastian Łagód
MIŚ
Gminny Konkurs „Cudze chwalicie, swego nie znacie…”
30 października 2020 r. w Zespole Szkół w Krzemieniu odbyło się rozstrzygnięcie V edycji Gminnego Konkursu „Cudze chwalicie, swego nie znacie…” z tegorocznym hasłem WIEJSKO – CZARODZIEJSKO pod patronatem Wójta Gminy Dzwola. W I kategorii konkursowej dzieci w wieku przedszkolnym miały za zadanie wykonać pracę plastyczną na temat: „Najpiękniejsze miejsce w mojej okolicy”. Nasza uczennica z OP Aleksandra Czajka zajęła I miejsce. Serdecznie gratulujemy.
Tydzień Życzliwości i Pozdrowień
21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Corocznym zwyczajem obchodziliśmy w szkole Tydzień Życzliwości i Pozdrowień w dniach 16 – 21 listopada.Przesłanie akcji jest proste bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką. Podczas akcji nasi uczniowie oglądali prezentacje multimedialną o tym, że warto być w życiu życzliwym. Z tej okazji wszyscy mogli przesłać do siebie nawzajem pozdrowienia, zrobić cos miłego, dobry uczynek. Ponadto wszyscy aktywnie uczestniczyli w zabawie „Podaj dalej ……. odrobinkę życzliwości” – uczniowie stworzyli wirtualny łańcuch życzliwości, gdzie każdy przesyłał kolejnej osobie ciepłe pozdrowienie. Jak co roku Samorząd Uczniowski we współpracy ze Szkolnym Klubem Wolontariatu, zorganizował głosowanie na Aniołów Życzliwości w kl. I-III oraz IV-VIII. Ze względu na naukę zdalną, głosowanie odbyło się drogą mailową. Uczniowie oddali głosy za pośrednictwem poczty.
Wyniki głosowania przedstawiają się następująco:
Kl. I-III
Aniołami Życzliwości zostali– Paulina Jamroży kl. II i Marek Dziuba kl. III
Kl. IV-VIII
Aniołami Życzliwości zostali – Rafał Mróz kl. VIII, Katarzyna Wielgus kl. VIII, Milena Bielak kl. VII, Julia Mróz kl. VI
„Bezpieczna droga”
Konkurs o bezpieczeństwie w ruchu drogowym dla kl. I-III oraz IV-VIII rozstrzygnięty. Organizatorem konkursu był Samorząd Uczniowski we współpracy z nauczycielem techniki i plastyki. Głównym celem konkursu było: zwiększenie zainteresowania uczniów problematyką bezpieczeństwa na drodze, promowanie idei bezpiecznego poruszania się po drogach, poszerzenie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Uczniowie mieli za zadanie wykonanie plakatu pod hasłem : „Bezpieczna droga”.Komisja dokonała następującej oceny prac:
Kl. IV-VIII
I miejsce – Gabriela Porada kl. VII
II miejsce – Aneta Zapora kl. VII oraz Alicja Mróz kl. IV
III miejsce – Łucja Sowa kl. IV oraz Michał Porada kl. VI,
Kl. I-III
I miejsce - Szymon Sowa kl. II
II miejsce - Krzysztof Ciupak kl. III
Uczestnicy otrzymali dyplomy pamiątkowe oraz nagrody.
Serdecznie gratulujemy!
Opracowała: Katarzyna Rycerz
Nagrodzeni
Nagrodzone prace
„Czytam – polecam”
Rozstrzygnięcie konkursu czytelniczego, zorganizowanego przez bibliotekę szkolną we współpracy z Samorządem Uczniowskim. Celem konkursu było min. promocja czytelnictwa i działań biblioteki szkolnej, rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz popularyzacja twórczości literackiej wśród dzieci i młodzieży. Uczestnicy mieli za zadanie wykonać plakat, zachęcający innych do częstszego sięgania po książki. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
I miejsce – Gabriela Porada kl. VII
II miejsce – Aneta Zapora kl. VII
III miejsce – Michał Porada kl. VI
Wyróżnienia: Natalia Wielgus kl. IV oraz Zuzanna Wielgus kl. IV
Uczestnicy otrzymali dyplomy pamiątkowe oraz nagrody.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
Opracowała: Katarzyna Rycerz
Zachęcamy do czytania
„Bohaterowie Niepodległej”
Konkurs historyczno – plastyczny rozstrzygnięty. Organizatorem konkursu był Samorząd Uczniowski. Głównym celem konkursu było : motywowanie uczniów do rozwijania pasji historycznych oraz kształtowanie postaw szacunku do przeszłości i zainteresowania wydarzeniami związanymi z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Konkurs skierowany był do uczniów klas IV-VIII. Uczniowie mieli za zadanie zaprojektować i wykonać plakat postaci - bohaterów walk o wolność i niepodległość Polski.
Komisja wyłoniła następujących zwycięzców:
I miejsce – Aleksandra Momot kl. VIII
II miejsce – Katarzyna Wielgus kl. VIII i Gabriela Porada kl. VII
III miejsce – Aneta Zapora kl. VII oraz Alicja Mróz kl. IV
Uczestnicy otrzymali dyplomy pamiątkowe oraz nagrody.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
Opracowała: Katarzyna Rycerz
11 LISTOPADA
W naszej szkole z okazji rocznicy Święta Niepodległości zostały przeprowadzone następujące działania:
- OP, kl. I- III, wykonali flagi i kokardy narodowe, uczniowie z kl. IV- VI wykonali kotyliony.
- we wtorek 10. 11. 2020r. o godz. 11.11, cała społeczność szkolna odśpiewała hymn państwowy. Odział OP zaśpiewał w szkole, pozostali uczniowie zaśpiewali w formie on-line.
- został przeprowadzony konkurs szkolny, historyczno- plastyczny na temat „Bohaterowie Niepodległej” w formie plakatu (odpowiedzialna p. K. Rycerz).
- uczniowie na zajęciach czytali wiersze i teksty o tematyce patriotycznej i historycznej na temat Święta Niepodległości, oraz śpiewali na zajęciach muzyki pieśni patriotyczne.
Koordynatorem działań była p. Beata Gawron.
KOTYLIONY
SZKOŁA PAMIĘTA
Nasza szkoła wzięła udział w akcji „Szkoła pamięta”.
W tegorocznej edycji akcji wzięło udział 6 222 przedszkoli, szkół i placówek oświatowych z całego kraju.
Nasi uczniowie i nauczyciele w piękny sposób uczcili pamięć o naszych bohaterach.
Nagrodzone osoby z naszej szkoły to Aneta Zapora z kl.VII oraz Aleksandra Momot z kl. VIII.
Koordynatorem całego wydarzenia była p. Katarzyna Rycerz
SZKOŁA PAMIĘTA
Ślubowanie klasy I
Tradycyjnie jak co roku odbyło się ślubowanie uczniów klasy I. Nie zabrakło piosenenek i wierszy oraz oficjalnego pasowania na pełnoprawnego ucznia naszej szkoły. Młodzi uczniowie złożyli też przysięgę, że sumiennie będą wykonywali swoje obowiązki. Nowym uczniom życzymy wszystkiego najlepszego oraz samych sukcesów w nauce, jak również wielu wspaniałych koleżanek i kolegów.
Dzień Nauczyciela
13 października obchodziliśmy święto nauczycieli oraz wszystkich pracowników naszej szkoły. Ze wzgledu na bezpieczeństwo w apelu uczestniczyli tylko nauczyciele i pracownicy szkoły. Uczniowie zaprezentowali piękny program artystyczny. Wszyscy pracownicy otrzymali upominki przygotowane przez opiekuna SU.
DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
2 października uczestniczyliśmy w Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia.
(ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day) to bezpłatna akcja edukacyjna. W tym roku odbywła się 10. edycja akcji. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogą dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia.
Tradycyjnie wybieraliśmy Mistrza Tabliczki Mnożenia. W klasie 7 została nim Aneta Zapora, w klasie 8 najlepszy okazał się Bartosz Kozina. Były również nagrody niespodzianki dla wylosowanych uczniów z całej szkoły, którzy brali udział w akcji.
Super Chłopak
Corocznym zwyczajem w naszej szkole odbył się „Dzień Chłopaka”. Z racji święta dziewczynki złożyły chłopcom najlepsze życzenia. Nie brakło w tym dniu słodkiego upominku dla każdego chłopca. Z tej okazji, Samorząd Uczniowski postanowił zorganizować plebiscyt na: „Super Chłopaka”. Do głosowania uprawnione były wyłącznie dziewczęta z naszej szkoły. Każda z nich miała możliwość oddania głosu na swojego faworyta z klas I-III oraz IV-VIII. Dyplomy powszechnego uznania oraz nadania honorowego tytułu: „Super Chłopaka” przypadł uczniowi Markowi Dziubie z kl. III oraz Rafałowi Mróz z kl. VIII .Nagrodzeni otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki.
Sprzątanie Świata
Uczniowie klas starszych uczestniczyli w pogadankach dotyczących poprawnego segregowania odpadów. Oglądali też filmy edukacyjne o tej tematyce. W kl. IV i VI odbyły się zajęcia, na których uczniowie mogli łączyć wiedzę dotyczącą matematyki oraz ochrony środowiska i segregacji odpadów.
Na zajęciach z wychowawcą uczniowie wyposażeni w worki i rękawiczki, wraz z opiekunami zbierali odpady, które znalazły się w okolicach szkoły.
Uczestnicy sprzątania byli bardzo zadowoleni z udziału w akcji, która przyczyniła się do wzrostu świadomości ekologicznej uczniów, a także do poprawy stanu czystości terenów objętych sprzątaniem. Nad przebiegiem i organizacją przedsięwzięcia czuwała p. Katarzyna Rycerz.
Plakaty promujące segregowanie odpadów
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w kolejnej już 27. akcji Sprzątanie Świata pod hasłem „Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję”, której celem jest zachęcanie do wspólnego działania na rzecz poszanowania środowiska; budzenie i wzmacnianie świadomości ekologicznej oraz odpowiedzialności za środowisko naturalne. Z tej okazji uczniowie klasy I, II i III z Publicznej Szkoły Podstawowej w Branwi wspólnie stworzyli plakaty promujące dbanie o środowisko oraz zachęcające w różny sposób do segregowania śmieci. Uczniowie chętnie brali udział w zajęciach promujących postawy i zachowania proekologiczne, wykazali się dużą wiedzą na temat segregacji śmieci i znajomością skutków zanieczyszczania środowiska. W klasach młodszych akcję przeprowadziła p. Ewa Szyszkowska
Narodowe czytanie „Balladyny”
7 września spotykaliśmy się na IX edycji ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. W tym roku czytaliśmy dramat „Balladyna” Juliusza Słowackiego.
„Balladyna” to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania listopadowego. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę.
Głównym wątkiem są tragiczne losy Balladyny i jej siostry Aliny umiejscowione w legendarnych czasach za rządów króla Popiela IV. Akcja toczy się koło jeziora Gopło, a więc nieopodal Gniezna, pierwszej stolicy Polski.
Jest to utwór literacki przeznaczony do wystawienia na scenie. Jest napisany z podziałem na akty i sceny, a tekst główny to dialogi rozpisane na role. Dlatego czytaliśmy z podziałem na role.
Rolę Wdowy odczytała p. Ewa, Balladyny – Milenka, Aliny – Anetka, Kirkora – Konrad i rolę Skierki - Piotrek.
Przeczytaliśmy scenę III z aktu I – akcja toczy się tu w chacie wdowy, gdzie przypadkiem trafia książę Kirkor, który podróżuje w poszukiwaniu żony.
W czytaniu uczestniczyli uczniowie klas IV – VIII.
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO
1. września odbyło się rozpoczęcie roku szkolnego. Msza Święta została odprawiona w niedzielę, uczestniczyli w niej uczniowie, rodzice i nauczyciele.
Pan Dyrektor powitał wszystkich zebranych i podzękował za stosowanie się do wymogów bezpieczeństwa obowiązujących w naszej szkole.
Przypomniał jednocześnie o najważniejszych zasadach obowiązujących rodziców i uczniów od nowego roku szkolnego.
Pamietamy dziś również o 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz czcimy pamięć bohaterów, którzy bronili naszej Ojczyzny.