KONTAKT

PSP w Branwi

Branew Szlachecka 19

23 - 304 Dzwola

tel. 15 875 22 46

e-mail. szpbranew@wp.pl

Dzisiaj jest

czwartek,
06 maja 2021

(126. dzień roku)

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
623

Wyszukiwanie

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia obchodzony jest ustanowiony przez UNESCO Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jak podkreśla UNESCO „Moc książek powinna być wykorzystywana do walki z izolacją”.

Dzień Książki to święto książek, ich autorów, ilustratorów, wydawców, ale także Czytelników i czytelnictwa. Święto to wywodzi się z Katalonii. Pierwszy raz zorganizowano je w 1926 r. Jest to ważna data w historii literatury światowej: data śmierci Cervantesa, urodzin i śmierci Szekspira, a także śmierci Inki Garcilasa de la Vegi.Zgodnie z tradycją katalońską tego dnia mężczyźni obdarowują swoje partnerki czerwoną różą, a one darują im książkę. W Polsce obchody tego święta pierwszy raz zorganizowano w 2008r.

Jak podkreśla również UNESCO : w tym trudnym dla nas czasie , gdy większość szkół na całym świecie jest zamknięta, a ludzie pozostają zamknięci w domach, moc książek powinna być wykorzystywana do walki z izolacją, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania horyzontów, stymulowania naszych umysłów i kreatywności. Czytając i obchodząc Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2020 możemy otworzyć się na innych pomimo dystansu i podróżować dzięki wyobraźni.

Z tej okazji zachęcamy wszystkich do sięgnięcia po ciekawą lekturę.

Pamiętajcie, że z książką każdemu zawsze jest do twarzy, a na czytanie jest zawsze moda!

 

Jak pisała Maria Dąbrowska "Książka i możliwość czytania, to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji."

Kilka ciekawych cytatów o książkach:

 • Kto czyta książki, żyje podwójnie" - Umberto Eco

 • Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy, który puste życie napełnia światłem, a puste serca wzruszeniem.” - Kornel Makuszyński

 • Pokój bez książek jest jak ciało bez duszy.” – Cyceron

 • Powiedz mi, jakie książki masz w domu, a powiem ci, kim jesteś.” - Jarosław Iwaszkiewicz

 • Ludzkość wymyśliła dwie doniosłe rzeczy na świecie. Najmądrzejszą rzecz - książkę i najgłupszą - wojnę!” - Mieczysław Kotarbiński

 • Książki to najlepsi Twoi przyjaciele. Nie wyśmieją, nie zdradzą, a nauczą wiele.” - Jan Rak

 • Przy pomocy książek wielu staje się ludźmi uczonymi nawet poza szkołą, bez książek zaś nikt nie wykształci się nawet w szkole.” - Jan Amos Komeński

 • "Książki kochają każdego, kto je otwiera, dając mu poczucie bezpieczeństwa i przyjaźń, niczego w zamian nie żądając..." - Cornelia Funke

 • "Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów" - Kartezjusz

 • "Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem - to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem." - /przysłowie chińskie/

 • "Telewizja to tylko zastępcza rozrywka dla mózgu, kto nie czyta, ten właściwie nie potrzebuje już głowy, nie mówiąc oczywiście o wyobraźni i fantazji" - Billie Joe

 • "Książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni" - chińskie przysłowie

 • Jedni kochają konie, inni ptaki, jeszcze inni zwierzęta różne. Ja natomiast od dziecka namiętnie pragnąłem posiadać książki.” - Julian Apostata

 • "Wszystko, co we mnie dobre, zawdzięczam książce" - Maksym Gorki

 • Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” - Wisława Szymborska

 • "Książki są lekarstwem dla umysłu" – Demokryt

 • "Czytelnika nie można zniewalać, czytelnika się urzeka." - Antoine de Saint-Exupéry

 • "Dom, gdzie znajduje się książka jest przybytkiem słońca." - Kornel Makuszyński

 • Kocham książkę dlatego, że wprowadza mnie w mój własny świat, że odkrywa we mnie bogactwa, których nie przeczuwałem.” - Jarosław Iwaszkiewicz

ZOSTAŃ ASEM INTERNETU

Materiały dla rodziców i dzieci


Surfowanie w Internecie może być świetną zabawą, doskonałą formą nauki oraz towarzyską i inspirującą formą spędzania czasu. Aby tak było, powinniśmy umieć podejmować mądre decyzje. Musimy znać podstawowe zasady bezpieczeństwa i udziału w społeczności internetowej, a wówczas bez obaw będziemy poruszać się po świecie online
              

Pamiętajcie gdy czatujecie, używacie komunikatora internetowego, czy też udzielacie się na forach dyskusyjnych, musicie mieć na uwadze poniższe punkty:

1. Bądźcie dyskretni. Informacje, które publikujecie, stają się publiczne i widoczne dla wszystkich. Nie wstawiajcie informacji lub obrazków, których nie chcecie udostępniać całemu światu. Uważajcie – mogą zostać przekazane dalej!

2. Bądźcie anonimowi. Nie dzielcie się prywatnymi lub bardzo osobistymi informacjami. Nigdy nie zamieszczajcie lub wysyłajcie czegokolwiek, co może posłużyć do zlokalizowania was lub innej osoby (na przykład imienia i nazwiska, adresu e-mail, czy też adresu domowego lub numeru telefonu).

3. Zachowajcie dystans. Nie organizujcie spotkań z przypadkowymi osobami poznanymi w sieci. Jeśli już musicie, spotykajcie się wyłącznie w bezpiecznych i publicznych miejscach, powiadomcie kogoś o swoich planach i przyprowadźcie ze sobą znajomego. Jeśli nie jesteście pełnoletni, poproście rodziców lub opiekunów o pozwolenie i weźcie ich ze sobą.

4. Bądźcie szczerzy. Możliwe, że kusi was udawanie kogoś, kim nie jesteście. Pamiętajcie, że inni ludzie również mogą myśleć w ten sam sposób. Potrafią podawać się za kogoś, kim w rzeczywistości nie są.

5. Bądźcie uprzejmi. Nie wdawajcie się w zbędne dyskusje z natrętnymi osobami. Jeśli ktoś was obraża, po prostu odejdźcie od komputera. Powiadomcie dorosłego lub administratora o danej osobie i jej zachowaniu. To ma być przede wszystkim zabawa, czyż nie?

6. Uważajcie na wirusy. Nie otwierajcie, nie odpowiadajcie i nie przesyłajcie dalej e-maili, czy też wiadomości z komunikatora, jeśli nie znacie osoby wysyłającej i nie sprawdziliście zawartości programem antywirusowym. Może ona zawierać niebezpieczne oprogramowanie (takie jak spyware, czy wirusy), lub być obraźliwa.

7. Zachowajcie bezpieczeństwo. Używajcie oprogramowania zabezpieczającego (np. skanerów antywirusowych). Upewnijcie się, że system operacyjny jest zaktualizowany i zabezpieczony na wypadek, gdyby e-mail nieumyślnie zainfekował wasz komputer.

8. Zachowajcie prywatność. Nigdy nie udostępniajcie haseł lub podpowiedzi do nich.

9. Bądźcie kreatywni. Upewnijcie się, że wasza tożsamość internetowa nie ujawnia żadnych osobistych informacji. Bądźcie kreatywni i wyjątkowi!

10. Uważajcie. Jeśli coś brzmi zbyt dobrze, żeby było prawdą, prawdopodobnie nią nie jest! Sprawdzajcie fakty, jeśli czegoś nie jesteście pewni.


Drodzy rodzice rozmawiajcie z dziećmi o bezpieczeństwie!

Zaangażowanie rodziny w zapewnienie dzieciom bezpiecznego udziału w społeczności internetowej zaczyna się od rozmowy w domu.

Poniżej zachęcam do zapoznania się z poradnikiem, aby przeprowadzenie rozmowy o bezpiecznym korzystaniu z internetu było prostsze.

LINK DO PORADNIKA -file:///C:/Users/dell/Downloads/20190529_asy-poradnik-dla-rodziny.pdf

I pamiętajcie, że wszystko zależy od was, czy zostaniecie Asem internetu!

Sami decydujecie, w jakie działalności się zaangażować i jakie informacje udostępnić oraz czy internet będzie bezpieczny!
Agnieszka DudzicŻródło :

http://www.dzieckowsieci.pl/

https://www.ea.com/pl-pl/bezpiecze_stwo-w-sieci

„ Masz tę moc!”

Szanowni rodzice, drodzy uczniowie, czytelnicy!

Zapewne wszyscy w obecnym czasie pandemii koronawirusa zastanawiamy się jak wyjaśnić dzieciom, a czasem i nam samym, czym jest wirus, dlaczego nasze życie stało się tak dziwne i jak zapobiegać się jego rozprzestrzenianiu?

Wydawnictwo Olesiejuk opublikowało świetnego, darmowego ebooka „ Masz tę moc!”.

Oto link: https://www.wydawnictwoolesiejuk.pl/fileadmin/user_upload/pdf/Koronawirus.pdf

 

Książka jest głównie dla dzieci i dla tych, którzy potrzebują wytłumaczyć najmłodszym( ale nie tylko im) w sposób jasny, zrozumiały i przede wszystkim spokojny czym jest koronawirus i co robić, by się przed nim ustrzec.

 

Jest to naprawdę profesjonalnie przygotowana publikacja z ciekawymi ilustracjami i rozsądną treścią.

Zachęcamy do lektury !Nauczyciel bibliotekarz Agnieszka Dudzic

Drodzy Uczniowie, Rodzice i Wychowawcy

za nami pierwsze tygodnie funkcjonowania w nowej, niespodziewanej i trudnej dla nas wszystkich sytuacji. W tej nowej rzeczywistości kochani nie możemy zapomnieć o wspaniałej przyjaciółce każdego z nas, jaką jest książka. Wprawdzie szkoły są zamknięte, a więc i biblioteki ale nie stanowi to dziś problemu w dostępie do lektur szkolnych, to nie przeszkadza nam w tym abyśmy mogli czytać. Niektóre serwisy oferują też inne pozycje niż lektury, więc także dorośli mogą znaleźć coś dla siebie . Po to, by nieco zapomnieć o życiu w zamknięciu i ochronie przed koronawirusem , by choć na chwilę oderwać się od trudnej rzeczywistości w jakiej znaleźliśmy się.

Poniżej przedstawiam zaktualizowany wybór bibliotek cyfrowych i innych źródeł darmowych (lub prawie darmowych) ebooków oraz audiobooków.

Zachęcam do korzystania. Wszyscy mamy do nich prawo!

WolneLektury.pl

Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.


Lektury.gov.pl

Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

ChmuraCzytania.pl

Chmura Czytania zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów, m.in. Conrada, Kafki czy Czechowa. Nie wymaga logowania.

Polona.pl

Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.

OFERTY FIRM

Empik Premium bezpłatnie przez 60 dniEmpik przygotował promocyjny dostęp do bazy 11 tysięcy e-booków i audiobooków dostępnych w ramach aplikacji Empik Go dostępnej na Androida i iPhone’a.Jak skorzystać z promocji?:

 1. Na stronie https://www.empik.com/czas-w-domu podaj adres e-mail, na który zostanie przesłany kod.

 2. Otrzymany kod wprowadź na stronie: https://www.empik.com/premium/kupon

 3. Zarejestruj się lub zaloguj (jeżeli masz już tam konto) na empik.com.

 4. Aktywuj usługę Empik Premium.

 5. Pobierz aplikację Empik Go na smartfona i zaloguj się.

Nie jest wymagane podanie danych karty kredytowej i po zakończeniu okresu promocyjnego użytkownik nie zostanie obciążony opłatami.

Publio - darmowe ebooki

Publio to księgarnia internetowa. Oferuje ponad 100 ebooków za darmo. Jednak są to głównie lektury należące do domeny publicznej i poradniki.

Wydawnictwo SQN - ebook za złotówkę

Wydawnictwo SQN przez 14 dni będzie oferowało jeden ebook dziennie za złotówkę. Adresy sklepów to SQNStore.pl oraz LaBotiga.pl.

Nexto

Księgarnia Nexto oferuje około 100 darmowych ebooków, z których większość to poradniki, lektury i podręczniki.

AUDIOBOOKI

Polska-Poezja.pl

Serwis oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów. Za darmo, w serwisie YouTube.

Spotify

Spotify to serwis umożliwiający słuchanie nieprzebranej liczby piosenek, audycji, podcastów itp. W wersji płatnej oferuje oczywiście znacznie więcej, jednak także wersja bezpłatna uprawnia do dużego wyboru bajek, legend i opowiadań dla dzieci. Wymaga rejestracji. Aplikacja jest dostępna na urządzeniach mobilnych i komputerach.


Audio-Bajki.pl

Nagrania bajek dostępne za darmo w serwisie YouTube.

Bajkowisko.pl

Serwis oferuje wiele nagrań bajek i audiobooków dla dzieci. Na stronie można za darmo przesłuchać 3 bajki, reszta dostępna jest na kanale YouTube.

ninateka.pl

To ponad pięć tysięcy filmów, spektakli, koncertów, słuchowisk i programów publicystycznych, dostępnych legalnie i bezpłatnie, wszędzie tam, gdzie jest internet.

Znajdziesz tu klasyczne polskie animacje (dzieła Juliana AntoniszaWitolda Giersza czy Jana Lenicy)  i najwybitniejsze filmy Polskiej Szkoły Dokumentu (w reżyserii Kazimierza KarabaszaKrzysztofa Kieślowskiego czy Marka Piwowskiego). Znajdzie się również coś dla tych, którzy nie poszli w porę do teatru – rejestracje głośnych spektakli WarlikowskiegoLupyJarzyny Klaty – a także dla tych, którzy przegapili koncert PendereckiegoMykietynaMożdżeraPink Freud czy Meli Koteluk.  

Wyszukaj interesujące cię nazwisko albo eksploruj kategorie: film, teatr, muzyka, literatura, publicystyka, media i technologie oraz kolekcje. 

Polskie Radio Dzieciom

Zarejestrowane audycje radiowe dla dzieci, zgrupowane w kilku kategoriach: Bajkowy kącik, Opowieści ludów świata, Wieczorne pogaduchy, Słuchowisko, Książki do poduchy. Wszystko bezpłatnie i bez konieczności  logowania.

Miłej lektury!


Nauczyciel bibliotekarz: Agnieszka Dudzic

GALERIA